V holešovském zámeckém parku se koná druhý ročník unikátního vytrvalostního závodu

Druhý ročník unikátního vytrvalostního závodu Czechia Backyard Ultra Run odstartuje v pátek 17. května v Holešově. Běhat se bude v krásném prostředí v holešovském zámeckém parku. Motivem tohoto běžeckého závodu je krédo ,,Běž dokud můžeš“.

Start závodu, jehož autorem principu je Garry ,,Lazarus Lake“ Cantrell z amerického Tennessee, je v pátek 17. května v areálu koupaliště v Holešově, ve 12 hodin. V Česku půjde o druhý závod tohoto typu. Jeho konec není předem daný, protože se neví, kdo a jak dlouho ze stovky přihlášených běžců vydrží běhat. Pořadatelé očekávají, že konec zřejmě nastane třetí den závodu v neděli 19. května.

 ,,Účastníci se společně postaví v celou hodinu na start každého běžeckého okruhu, který má délku 6706 metrů. Celý okruh musí uběhnout v limitu 60 minut. Poté se musí opět postavit na start okruhu v celou další hodinu. Vítězem se stává ten běžec, který se jako poslední postaví na start okruhu a dokončí ho. Ostatní účastníci mají technicky DNF. Ve výsledcích bude u všech běžců uvedeno, jakou vzdálenost uběhli,“ vysvětluje základní kritéria unikátního závodu jeden z pořadatelů Bob Komín.

 ,,Nestihnutí startu přesně v celou hodinu znamená diskvalifikaci. Pozdní start není možný. Pro běžce znamená ukončení účasti v závodu i skutečnost, pokud okruh nedokončí v časovém limitu 60 minut,“ dodal ještě Komín.

Běhat se bude na okruhu se startem vždy od holešovského koupaliště. Odtud se pokračuje do parku na stezku, kde se vytrvalci vydají vlevo směrem k zámku. Oběhnou vodní tok, proběhnou kolem startu/cíle a pokračují rovně až na konec parku k asfaltové cyklostezce, na ní odbočí vpravo a poběží až na konec parku. Tam bude obrátka a odtud se vytrvalci vrátí po stejné trase do prostoru startu/cíle, kde už nebudou pokračovat k zámku, ale ukončí okruh v zázemí koupaliště.

První ročník Czechia Backyard Ultra Run v Holešově, který se konal v polovině listopadu 2023, vyhrál Jaroslav Kopřiva z Pacetluk (Rohálov bike team), který v Holešově uběhl 36 okruhů a naběhal tam celkem 241,42 kilometru. V závodě žen zvítězila výkonem 114 kilometrů Pavla Hornická.        

Lubomír Hotař