Strojařská 10 2017

11/9/2017

Bohužel už bez Bohumila Holeše se v sobotu 9. září běžel 34. ročník Strojařské desítky jako 7. závod zlínského běžeckého seriálu. Bohumil, skvělý člověk a běžec, celkový vítěz seriálu v kategorii nad 60 let v letech 2013 až 2016 odešel nečekaně týden před závodem. Kamarádi a známí se s ním rozloučili ve čtvrtek na Lesním hřbitově a minutou ticha jeho památku uctili také běžci před odstartováním závodu.

Na 10 km zvlněnou trasu s převýšením 115 m nedaleko od zastávky MHD č. 31. U Majáku vyběhlo za krásného počasí s teplotou 22°C celkem 113 závodníků včetně 19 žen. Trasa vedla lesy nad Zlínem po asfaltové cestě k rozcestí Pod Tlustou horou, následně k rozcestí U Boudy a dále směrem na Salaš, kde u závory před napojením na silnici spojující Malenovice a Salaš byla obrátka.

Brzy po startu otestoval rychlým tempem svou výkonnost a své soupeře Jan Kalenda. Dle svých slov využil táhlých klesání v první polovině trasy, které mu sedí a vytvořil si náskok. Ten po obrátce byl už cca 20 vteřin na dvojici Višněvský – Žaludek. Za ní s odstupem cca 100 m běžela další dvojice Sedláček – Šíbl a za ní už jednotlivci z roztaženého startovního pole. Jan Kalenda (AK Zlín) svůj náskok ve 2. polovině na zpáteční cestě ještě o něco navýšil a v čase 32:59 zvítězil s náskokem 32 vteřin před druhým Andrejem Višněvským (FTVS UK) – 33:31. Třetí doběhl Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 34:18, čtvrtý Josef Sedláček (AK Kroměříž) – 34:43 a 5. místo obsadil Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 35:20.

V ženách svým soupeřkám utekla triatlonistka Helena Kotopulu (Moraviaman), celkově 14., a s časem 38:32 zvítězila. Se ztrátou 2:54 jako druhá doběhla Jana Žaludková (BS Slopné) – 41:26, třetí Veronika Vavrušová (SK Březnice ženy) – 44:40, čtvrtá Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 45:45 a 5. se umístila Zuzana Koudelková (Báječné ženy v běhu) – 46:23.

Po doběhu hlavního závodu si na 50, 100 a 200 metrové trati zaběhaly děti, které byly oceněny sladkostí ihned po proběhnutí cílem. Poté, během zpracování výsledků, se mohli všichni občerstvit a najíst se na zahrádce Hospůdky U hřiba, kde byla i prezentace. Poté už mohli z rukou organizátora Jirky Prokopa první 3 běžci ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích převzít finanční ocenění.

Výsledky závod najdete v menu Závody / výsledky.

Kovářská 5 byla dle informace od pořadatele zrušena. Dalším, 8. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, tak bude v neděli 17. října 70. ročník Běhu přes Valašské kotáry, který se poběží přímo v centru Zlína.