Mikulášský běh od Zbyňka

14/12/2017

Během prosince jsou v termínovce našeho běžeckého seriálu hned 3 závody. Tím prvním byl v sobotu 9. prosince jubilejní 30. ročník Mikulášského běhu uspořádaný Jirkou Prokopem s pomocí jeho týmu v Příluku u Zlína. Šlo o 10. letošní závod, tj. v průběžném pořadí jednotlivců se začnou škrtat nejhorší výsledky a počítat jen 9 těch nejlepších.

Po oteplení ze sněhové nadílky z 30.11. nezůstalo nic,  a tak celkem 137 účastníků, včetně 23 žen vyběhlo po 10:20 hod. od fotbalového hřiště za oblačného až polojasného počasí s teplotou 2°C po mokrém rozmrznutém asfaltu na 10 km trať. Ta se skládala z obrátkového rovinatého okruhu, vedoucího nejdříve po uzavřené silnici do průmyslové zóny a po odbočení z ní dále po asfaltce podél zahrádkářské osady. Okruh závodníci běželi celkem 3x, přičemž ve 2. polovině okruhu to bylo lehce proti větru.

Po 1. obrátce na cca 1,65 km se na čele vytvořila vedoucí 6-ti členná skupinka. Tempo udával Tomáš Navrátil, za ním byli srovnáni Libor Černocký, Jiří Matoušek, Jan Kolárik, Radoslav Šíbl a Přemysl Žaludek. Po 3. obrátce v polovině závodu na 5 km všem odskočila dvojice Navrátil – Černocký,  po 4. obrátce už ale do posledního kola jako první vbíhal osamocen Tomáš Navrátil (AK Kroměříž), vytvořil si menší náskok a v čase 32:43 bezpečně zvítězil o 12 vteřin před Jiřím Matouškem (Senička) – 32:55, který se v závěru dostal před 3. Libora Černockého (OOB TJ Slovan Luhačovice) – 33:00. Na celkovém 4. místě doběhl Jan Kolárik (Edhouse.cz) – 33:34 a 5. Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 33:41.

I tentokrát Jirka Prokop na start přivedl další sportovní osobnost. Když nebudeme jmenovat ty, které na naše závody opakovaně chodí, tentokrát startovní pole obohatila Jana Knapová z Pardubic - česká reprezentantka v orientačním běhu, účastnice Světového poháru a mistrovství světa v orientačním běhu (2. ze závodů štafet na juniorském mistrovství světa 2010 v Dánsku, 2. místo za MS 2015 ve Skotsku a 4. místo ve sprintových štafetách letos na MS v Estonsku). Ta se také při neúčasti Jany Žaludkové od startu ujala vedení, když druhá běžela s odstupem několika vteřin Zuzana Kročová. Svůj náskok si Jana Knapová (Alfa tri team) pohlídala a jako celkově 28 za 39:05 také zvítězila. Se ztrátou 10 vteřin druhá doběhla Zuzana Kročová (SK Hranice), 3. ženou v cíli byla Věra Vystrčilová (KES BUK Team) – 44:26, 4. Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 44:51 a 5. Aneta Matulíková (SKOB Zlín) – 45:48.

Kromě závodu na 10 km si před hlavním závodem zazávodil dorost na 1 okruh a po hlavním závodě i děti na kratších tratích. Po občerstvení polévkou už mohlo proběhnout vyhlášení těch nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích.

Ani letos nezklamal Zbyněk Šanda, který celý závod odběhl coby Mikuláš v rychlém tempu a s kompletní výbavou. Děkujeme a třeba jej za rok budou další následovat, aby Nebeská jízda byla konečně kompletní a početnější.

Na stejné trati se uskuteční v úterý 26. prosince 28. ročník Štěpánského běhu uspořádaný rovněž Jirkou Prokopem. Bude to předposlední závod, na kterém bude možné získat body do celoroční zlínské běžecké soutěže. Celý seriál bude zakončen, tak jako celý letošní rok, poslední prosincový den 7. ročníkem Silvestrovského běhu na 10 km se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě.

Využijte tak získat poslední body do soutěže jednotlivců, kde se do konečného pořadí počítá jen 9 nejlepších bodových zisků, zatímco do soutěže týmů se počítá všech 12 letošních závodů.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.

Zatím si užívejte předvánočního období a přejeme Vám krásné Vánoce.