Kotáry 2017 očima Zbyňka

20/10/2017

Po přestávce v letech 2015 a 2016 se do zlínského běžeckého seriálu letos vrátil jubilejní, už 70. ročník městského běhu Přes valašské kotáry – běh Zlínem, pořádaného Atletickým klubem Zlín, z.s. Už od 9:30 probíhaly na zlínském Náměstí Míru závody těch nejmenších spolu s doprovodným programem včetně atrakcí pro děti a občerstvením jak pro ně tak i pro ty dříve narozené.

Počasí po dosavadním sychravém podzimu vyšlo dokonale, teplota v průběhu dopoledne, během něhož následoval jeden závod za druhým, rychle stoupala a při závěrečných bězích žen a mužů tak panovala téměř letní idylka s teplotou kolem dvacítky.

Na start společného závodu žen a juniorek na 2 okruhy (2740 m) se postavilo celkem 25 běžkyň. Okruh dlouhý 1370 m vedl centrem Zlína přes park u zámku, tržnici a dále kolem náměstí zpět před radnici. Od začátku udávala tempo dvojice Hálová – Herzogová, kterou se ztrátou jen pár vteřin následovala Žaludková. Stejný průběh na čele byl i ve druhém, posledním okruhu. Za vedoucí trojicí ale probíhal boj o umístění mezi ostatními běžkyněmi. Až v samotném závěru, cca 300 m před cílem, se od své soupeřky odpoutala reprezentantka ČR Kateřina Hálová z pořádajícího klubu AK Zlín a v čase 10:23 s náskokem 9 vteřin zvítězila před první juniorkou, zlínskou Petrou Herzogovou (AK Olymp Brno)  - 10:32. Pro celkové 3. místo a současně vítězství v kategorii ženy nad 39 let si doběhla Jana Žaludková (BS Slopné) -10:45, 4. místo obsadila Petra Jenyšová (AK Zlín) – 11:07 a 5. Julie Červinková – 11:41.

Závodu mužů na 8 kol (8220 m) dlouho vévodila bratrská dvojice Martina a Lukáše Kučery. Ve 4 kole ale začal Lukáš ztrácet a v posledním kole se před něj dostal Navrátil. S bezpečným náskokem 14 vteřin v čase rovných 27 minut zvítězil Martin Kučera (ElevenRunteam VSK UNI Brno) před Tomášem Navrátilem (AK Kroměříž) – 27:14. Třetí místo nakonec udržel Lukás Kučera (ElevenRunteam VSK UNI Brno) – 27:27, 4. finišoval Jiří Petr (Salomon) – 27:37 a jako celkově 5. doběhl Tomáš Blaha (AK Kroměříž) – 28:10, vítěz kategorie 40-49 let.

Rekord trati žen 9:26 z roku 2007 od GortelAgnieszka (TS AKS Chorzóv) ani rekord Petra Vitnera 25:39 z roku 2013 nebyly letos ani přes velmi dobré podmínky překonány.

Výsledky závodu s body najdete v menu Závody / výsledky.

Dalším, v pořadí 9. Závodem, bude v neděli 26. listopadu SriChinmoy 1/2 maraton ve Zlíně na asfaltovém okruhu délky cca 2500 m v průmyslové zóně v Příluku.