Historie zlínského běhání


Závod se dříve konal jako krosový běh na kopci Barabáš nad Zlínem. Mezi vítězi byste našli mimojiné i čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. V roce 2002 byl závod se záměrem přitáhnout sponzory pořádajícím klubem AK Zlín přesunut do centra Zlína, kde se koná pod názvem Přes valašské kotáry – běh Zlínem.

Druhým nejstarším závodem ve Zlíně byl Běh kolem sadu Burešov. Založil ho Jan Kvapil v roce 1975, ale tento oblíbený běh bohužel po 32 ročnících skončil. 

V letech 1969 - 1970 začala vznikat Liga - 100. Její myšlenka byla rozhýbat národ. Její členové - rekreační běžci, se časem měli propracovat na 100 km měsíčně : 3x týdně 8 km, což bylo v té době považováno za rekreační, kondiční. Nebyly zde žádné práva, jen jednou za měsíc nahlásit počet naběhaných km.  Liga 100 byla založena v Ostravě kardiologem Vlastimilem Myslivcem - velkým zastáncem běhu u zdravých osob, ale i pacientů při léčbě srdce. Spoluzakladatelem byl také Ivo Domanský z Prahy. Ve Zlíně ji založil Jan Kvapil, který přitáhl velký počet lidí k běhání. V roce 1975 čítala Liga 100 v ČR 8000 běžců. Po listopadu 1989 začalo jejich členů velmi ubývat. Od té doby začalo vznikat SOBZ - Sdružení organizátorů běžeckých závodů. U jeho zrodu byl opět Ivo Domanský z Prahy, který 5. listopadu 2012 zemřel.

Toto sdružení doposud vydávalo ucelenou termínovou listinu všech "běhů mimo dráhu" v celé ČR. V roce 2012 měla termínovka 50. výročí (byla vydávána už před vznikem SOBZ a posléze Běhy Zlín).

 

Budeme rádi, když nám budete ke zveřejnění zasílat materiály a fotografie, které se k tomuto seriálu vztahují a tyto stránky tak budou všem zájemcům poskytovat ucelený soubor informací o historii běhání ve Zlíně i celém regionu. Děkujeme.