Strojařskou desítku vyhrál počtvrté v řadě Filip Vabroušek, v závodu žen zvítězila Eva Kučerová

Zvítězil favorit. Jubilejní 40. ročník Strojařské desítky ve Zlíně vyhrál čtyřiadvacetiletý Filip Vabroušek z Malenovic (Sykora running).

V obrátkovém silničním 10kilometrovém závodu s převýšením 153 metrů, na certifikované trati, mezi zlínským Majákem, rozcestím U Boudy, Salaší a zpět, se blýskl časem rovných 34 minut. Na stříbrné příčce do cíle doběhl se ztrátou 63 sekund domácí zlínský vytrvalec Andrej Višněvský, třetí byl Matěj Beníček z Otrokovic (KESBUK, 35:31).

Strojařská desítka je pro Filipa Vabrouška domácí závod. Koná se v lesním prostředí blízko jeho bydliště. V okolí Majáku také často trénuje, proto se ji pravidelně každý rok zúčastňuje.

"Letos jsem v ní chtěl obhájit prvenství z roku 2020, 2021 a 2022. To se mi podařilo,“ potěšilo mladého malenovického vytrvalce.

V závodu zvítězil stylem start – cíl.

"Už po 100 metrech jsem si na první příčce vytvořil 30metrový náskok. Ten jsem v průběhu závodu navyšoval. Těsně po obrátce v Salaši jsem měl na Andreje Višněvského 200metrový náskok,“ prozradil Vabroušek.

V cíli byl spokojený s umístěním i výsledným časem.

"Na trati mě nepotkala žádná krize. První kilometr, kdy se běželo z kopce, se mi dařilo držet tempo 3:05 na kilometr, celkově jsem závod běžel průměrným tempem 3:24 na kilometr,“ pochvaloval si Filip Vabroušek.

Ten pak v sobotu odpoledne a večer relaxoval u oblíbeného programování.

V první desítce výsledkové listiny se umístili další běžci ze Zlínského kraje.

Další otrokovický běžec Filip Bukovjan (KESBUK, 36:27) vybojoval čtvrté místo, Jiří Červenka (SP Malenovice, 37:35) obsadil pátou pozici, Svatopluk Janečka v barvách klubu SKI Turist Velké Karlovice skončil v čase 37:39 šestý, Přemysl Žaludek (38:15) byl sedmý, Jan Kábela (oba SP Malenovice, 38:20) bral osmou příčku a Jan Bečica (Valachbajk Team, 38:24) doběhl devátý.

Závod žen ovládla také favorizovaná Eva Kučerová (Mattoni FreeRun Zlín), jež na vítězné pozici doběhla v čase 41:23. Druhá v pořadí Adéla Stavinohová za ní v cíli zaostala o 2 minuty a 2 sekundy, bronz si pověsila na krk Jana Žaludková ze Zlína (45:29), čtvrtá byla Markéta Laciková (Slezan Frýdek-Místek, 45:45), pátá skončila Hana Laciková  ze Staříče (46:46).

"V letošní Strojařské desítce jsem se chtěla pokusit zlepšit osobní rekord na trati tohoto závodu. Chtěla jsem zaběhnout čas pod 44 minut,“ plánovala Eva Kučerová.

Běžkyně z Lukova se od startu snažila udržet rychlého tempa, které udávala Adéla Stavinohová. Adéla se od ní ale po několika metrech odpoutala.

"Musela jsem brzy zvolnit, protože bych tak rychlé tempo v 10kilometrovém závodu nedokázala udržet a pak jsem se snažila hlídat pobyt na druhé příčce. Ovšem těsně před obrátkou v Salaši se mi podařilo Adélu předběhnout a ve druhé polovině závodu, která je výrazně víc do kopce už jsem věřila, že si pobyt na prvním místě pohlídám,“ letmo popsala klíčové momenty Kučerová.

Výsledný čas v cíli ji velmi mile překvapil.

"Osobní rekord ve Strojařské desítce jsem si zlepšila zhruba o 3 minuty. A to i přesto, že se závod běžel ve velmi teplém počasí,“ potěšilo 38letou Evu Kučerovou.

V rámci Strojařské desítky se konal také 5kilometrový závod. V něm mezi muži první příčku vybojoval Tomáš Procházka (18:48), mezi ženami dominovala Barbora Žaludková (Cyklogat, 22:45).

V letošní Strojařské desítce zařazené do seriálu Běhy Zlín 2023 si v hlavním závodu zazávodilo 93 vytrvalců. Na pětikilometrové trati poměřilo síly dalších 27 běžců. Svoje závody měly na krátkých tratích i děti.

"Běželo se v nádherném letním počasí, bylo jasno, teplota se pohybovala kolem 20 stupňů. Startérem závodu byl syn nejlepšího vytrvalce všech dob ve Zlínském kraji Vlastimila Bukovjana Filip Bukovjan. Filip poté předal pistol pořadatelům a vydal se na trať závodu. V cíli skončil na čtvrté příčce,“ upozornil za spolek Běhy Zlín Jiří Prokop.

Dalším letošním závodem ze seriálu Běhy Zlín bude Kašavský kros. Ten se v Kašavě koná v sobotu 7. října. Online přihlásit se do něho je možné na www.behyzlin.cz. Na webu spolku Běhy Zlín jsou také vešker informace k tomuto závodu.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORII V HLAVNÍM DESETIKILOMETROVÉM ZÁVODU VE STROJAŘSKÉ DESÍTCE 2023:

• Juniorky: Tereza Meravá (TJ Jiskra Otrokovice) 57:08

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V PĚTIKILOMETROVÉM ZÁVODU VE STROJAŘSKÉ DESÍTCE 2023:

• Muži do 39 let: Tomáš Procházka 18:48
  • Muži do 59 let: Petr Pančocha (Luhačovice) 22:31
  • Muži nad 60 let: Ladislav Višněvský (Quort Team Zlín) 30:51
  • Junioři: Šimon Meravý (TJ Jiskra Otrokovice) 24:46
  • Ženy do 39 let: Tereza Totková 24:56
  • Ženy do 49 let: Gabriela Hubáčková (Vo-Hu-Bu team) 26:44
  • Ženy nad 50 let: Romana Hrdinová (Fyzio Step) 29:39
  • Juniorky: Barbora Žaludková (Cyklogat) 22:45