• Výsledky posledního běhu roku a report ze Štěpána od Zbyňka

Výsledky posledního běhu roku a report ze Štěpána od Zbyňka

1/1/2015

Štěpánský běh – 16. závod Celoroční soutěže běžců – vytrvalců Zlínska

V době vánočních svátků si bylo možné zaběhat a zazávodit na 16. závodě zlínského běžeckého seriálu, na 25. ročníku Štěpánského běhu. Po týdnech téměř jarního počasí se v pátek 26. prosince citelně ochladilo na 2°C a od časného rána sněžilo. I tak se ale do Příluk u Zlína na běh pořádaný Jirkou Prokopem a jeho spolupracovníky sjela rekordní a kvalitní účast 187 běžců. Celé startovní pole vyběhlo po 10 hodině od fotbalového hřiště na 10 kilometrovou trať za hustého sněžení, které ve spojení s protivětrem znepříjemňovalo závodníkům běh hlavně na zpáteční cestě obrátkového rovinatého okruhu. Ten vedl po asfaltových cestách v průmyslové zóně na okraji Zlína a bylo třeba jej zaběhnout 3x. Během závodu ale naštěstí sněžení ustalo a ke konci občas i prosvitlo slunce.

Po první obrátce na 1,6 km se v čele vytvořila vedoucí 5-ti členná skupinka, po 2. obrátce v 1/3 závodu už 4 členná a po 3. obrátce až do konce si vedení hlídala už jen trojice ve složení Jiří Petr, Jiří Čípa a Jan Čelůstka. Tito závodníci také spolu nabíhali na cílovou rovinku, kde cca 150 m před cílem nastoupil Jan Čelůstka (Realiz Sport Team) a zvítězil v čase 31:47. Za ním se ztrátou 9 vteřin doběhli ve vyrovnaném finiši ve stejném čase 31:56 Jiří Petr (DIADORA) a Jiří Čípa.

Tomáš Steiner (AK Drnovice), vítěz Mikulášského běhu, který se konal začátkem prosince na stejné trati, přestože svůj čas 32:18 vylepšil o 23 vteřin, doběhl celkově na 4. místě.

V ženské kategorii, tak jako na Mikuláši, závod ovládla Jana Žaludková (MS Cyklogat) a zvítězila v čase 38:47. Druhá se ztrátou 33 vteřin doběhla Karolína Zadrapová (AK Drnovice) a po finiši se v závěru na třetí místo s časem 41:00 propracovala Petra Jenyšová (TJ Jiskra Otrokovice).

Uznání dále zaslouží 75-ti letý Jiří Březina z Přerova, absolvent 602 maratonů, který s časem 1:03:31 obsadil celkové 177. místo a dále celkově 52. Tomáš Doleschal (Moraviaman Team Otrokovice), který celou trasu závodu tlačil kočárek a přitom dosáhl času 40:03.

Po doběhu závodu se všichni mohli občerstvit a ohřát při polévce, zatímco proběhly závody dětí na kratších tratích. Poté už mohlo proběhnout vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategoriích.