Strojařská desítka se zase povedla

12/9/2018

Po letní prázdninové pauze jsme se opět sešli v sobotu 8. září na 7. závodě našeho zlínského běžeckého seriálu. Na 35. ročník Strojařské desítky dorazila kvalitní účast 137 běžců včetně 40 žen. V 10:00 byl závod na 10 km s převýšením 115 m na kopci nad Zlínem odstartován za prakticky ideálních podmínek s podmračenou oblohou a teplotě 20°C.

Běželo se od zastávky MHD č. 31 Maják, točna zvlněnou asfaltkou lesem k rozcestí Pod Tlustou horou, následně k rozcestí U Boudy a dále směrem na Salaš, kde u závory před napojením na silnici spojující Malenovice a Salaš byla obrátka s občerstvovačkou. I přes kvalitní účast široké běžecké špičky Zlínska se závod brzy začal vyvíjet celkem jednoznačně, když za Boudou na 3 km Janu Kalendovi (AK Zlín) stačil jen Jan Kolárik (Edhouse.cz), zatímco všichni ostatní už výrazněji ztráceli. Kalenda držel vysoké tempo a po obrátce už běžel osamocen s náskokem cca 20 m na Kolárika. S velkou ztrátou cca 500 m vedoucí dvojici následovala trojice Šíbl, Janečka s Černockým a následně dokonale roztrhané startovní pole.  Jan Kalenda (AK Zlín) ve 2. půli svůj náskok stále zvyšoval a zopakoval tak loňské vítězství, jen v čase ještě o téměř půlminutu lepším (32:31). S odstupem 31 vteřin doběhl Jan Kolárik (Edhouse.cz) – 33:02. Se ztrátou 2 minut a 2 vteřin na vítěze jako třetí doběhl Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín) – 34:33, 9 vteřin za ním finišoval 4. Svatopluk Janečka (Ski turist Velké Karlovice) – 34:40 a 5. místo celkově obsadil Libor Černocký (TJ Slovan Luhačovice) – 35:33. Nejlepší junior Adam Gajdůšek (Mattoni FreeRun Zlín) doběhl na celkovém 30. místě v čase 40:15.

Z žen byla nejrychlejší celkově 41. juniorka Lucie Miklišová (Titan Trilife). Ta se na první pozici držela po celou dobu závodu a v čase 42:29 proběhla jako první cílem. Za ní vybojovala 2. místo v závěru stále zrychlující Veronika Brázdová (Sykora Running) – 43.10 před Adélou Esentiérovou (Baláž Extreme Team Ostrava) – 44:46. Čtvrtou ženou v cíli byla Vendula Skoupá (Slavičín) – 46:33 a 5. místo celkově obsadila první žena z kategorie ŽB Jitka Zapletalová (-) – 47:06.

Po doběhu hlavního závodu si na 50, 100 a 200 metrové trati zaběhaly děti, které byly oceněny sladkostí ihned po proběhnutí cílem. Během zpracování výsledků se mohli všichni občerstvit a najíst na zahrádce Hospůdky U hřiba, kde byla i prezentace. Poté už mohli z rukou hlavního pořadatele Jirky Prokopa první 3 běžci v 5 mužských a 3 ženských kategoriích převzít kromě finančního ocenění i originální medaile a na závěr pár šťastlivců také i ceny z tomboly.

Výsledky závod najdete v menu Závody / výsledky.

fotogalerie ze závodu

Dalším závodem je už tuto neděli 16. září 14. ročník krosové Slopenské desítky. Kompletní informace najdete na webových stránkách závodu http://www.slopenskadesitka.cz

Upozornění – Kovářská 5 se z října přesouvá na 17. listopadu (předběžný termín)