Strojař 2016 očima Zbyňka

13/9/2016

Zlínský běžecký seriál pokračoval v sobotu 10. září 6. závodem přímo ve Zlíně, přesněji v lesích na kopci nad Zlínem, a to 33. ročníkem Strojařské desítky uspořádané Jirkou Prokopem a jeho pomocníky.

Po registraci na zahrádce Hospůdky U hřiba celkem 100 účastníků včetně 23 žen odstartovalo v 10 hodin za krásného počasí s teplotou 26°C z místa startu RZ Maják Barum Czech Rally Zlín nedaleko zastávky MHD č. 31. U Majáku. Zvlněná 10 km trasa s převýšením 115 m vedla po asfaltové cestě lesem k rozcestí U Boudy a dále směrem na Salaš, kde u závory před napojením na silnici spojující Malenovice a Salaš byla obrátka. Už po náběhu do lesa po cca 500 m na čele vznikla vedoucí skupina, která na 6 km běžela ve složení Sedláček, Žaludek, Hečko, Šíbl a Merva. Sedláček udržoval svižné tempo, které se postaralo, že se skupinka dále redukovala až na vedoucí dvojici Sedláček – Žaludek. V krátkém táhlém stoupání před úsekem k Boudě se Sedláčkovi podařilo setřást i Žaludka a posledních 2,5 km už Josef Sedláček (AK Kroměříž) běžel osamocen, odstup navyšoval a s přehledem s náskokem 24 vteřin v čase 34:19 také jako první proběhl cílem u točny autobusu na Majáku. Za ním si druhé místo pohlídal Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 34:43 a třetí místo obsadil Martin Hečko (Valachbajk Team) – 34:57. Už s větší ztrátou doběhl 4. Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 35:36 a 5. se umístil Milan Merva (Vita Sana Klub) – 36:07.

Z žen byla s přehledem nejrychlejší celkově 20. Jana Žaludková (BS Slopné), která zvítězila v čase 41:40. Druhá se ztrátou 2 minut a 50 vteřin doběhla Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 44:30 před třetí klubovou kolegyní Mariou Sýkorovou – 45:24. Čtvrté místo získala Lucie Skřivánková (Freerun Zlín) – 45:59 a 5. doběhla Veronika Vavrušová (SK Březnice Ženy) – 46:57.

Kromě nezvykle teplého a suchého počasí babího léta se závodníci museli vypořádat i s dotěrným rojem sršňů za Boudou na 4 km, což se bohužel nepodařilo 1 závodníkovi a 1 závodníci, kteří po několika žihadlech museli být ošetřeni přivolanou záchrankou. Tímto jim přejeme rychlé zotavení.

Po doběhu hlavního závodu si na 50, 100 a 200 metrové trati zaběhaly děti, které byly oceněny sladkostí ihned po proběhnutí cílem. Poté, během zpracování výsledků se mohli všichni občerstvit a pojíst na zahrádce Hospůdky U hřiba a pak už z rukou organizátora Jirky Prokopa mohli první 3 běžci ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích převzít finanční ocenění.

Výsledky závod najdete v menu Závody / výsledky.

Dalším, 7. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, je v sobotu 1. října Kovářská pětka ve svitovském areálu.