• Aktuálně
  • Štěpánský běh - předposlední zastavení celého ročníku...

Štěpánský běh - předposlední zastavení celého ročníku...

1/1/2016

Předposledním 10. závodem zlínského běžeckého seriálu byl o vánočních svátcích v sobotu 26. prosince 26. ročník Štěpánského běhu na 10 km, který uspořádal Jirka Prokop se svým týmem spolupracovníků na stejné trati, jako před 3 týdny Mikulášský běh.

Ranní přeháňka sice pohrozila, ale poté se mraky rychle rozplynuly a už za jasného slunečného počasí s teplotou 13°C se na start od fotbalového stadionu v Příluku u Zlína sjela rekordní účast 212 závodníků včetně 38 žen. Po hromadném startu v 10 hodin se početné startovní pole rychle natáhlo a po 1. obrátce na cca 1,66 km rovinatého obrátkového okruhu vedoucího po asfaltových cestách se vytvořila vedoucí čtyřčlenná skupinka ve složení Tomáš Blaha, Jakub Gajdůšek, Radoslav Šíbl a Tomáš Navrátil. Do druhého z celkových 3 okruhů vbíhala už osamocená dvojice Blaha – Navrátil s několikametrovým odstupem následovaná Gajdůškem. Vedoucí dvojice se stále držela spolu a svůj náskok postupně navyšovala. O vítězi se rozhodovalo až na dlouhé cílové rovince v mírném protivětru, kde měl více sil a vůle Tomáš Blaha (AK Kroměříž) a v čase 32:16 zvítězil o 3 vteřiny před Tomášem Navrátilem (Bike triatlon Morkovice). Traťový rekord Jana Čelůstky 31:47 ze Štěpánského běhu 2014 tak letos odolal. Třetí místo udržel a do cíle za 32:47 doběhl Jakub Gajdůšek (TJ Jiskra Otrokovice), s bramborovým umístěním se musel spokojit Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 32:55 a 5. místo obsadil Svatopluk Janečka (Zlín) – 33:43.

V kategorii žen se od počátku ujala vedení a s časem 39:02 zvítězila celkově 40. Alena Juřicová (Vítkovice) s náskokem 1 minuty a 33 vteřin před jindy dominující Janou Žaludkovou (BS Slopné), která zaběhla čas 40:35. Na třetím místě se umístila Petra Jenyšová (AK Zlín) – 42:01, 4. Veronika Brázdová (Kroměříž) – 42:41 a 5. místo brala Zuzana Kadlčáková (Kesbuk) – 43:23.

Uznání dále zaslouží 76-ti letý Jiří Březina z Přerova, absolvent 602 maratonů, který s časem 1:05:43 uzavíral startovní pole.

Po doběhu hlavního závodu a během podávaného občerstvení proběhly závody dětí na cca 100, 200 a 800 m. Poté už mohlo proběhnout vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategoriích.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.