• Aktuálně
  • Štěpánský běh – 13. závod Celoroční soutěže běžců – vytrvalců Zlínska

Štěpánský běh – 13. závod Celoroční soutěže běžců – vytrvalců Zlínska

27/12/2018

O vánočních svátcích 26. prosince se v Příluku u Zlína uskutečnil Štěpánský běh – předposlední, 13. závod seriálu. Účast značně překonala loňské počty, což nám jako pořadatelům udělalo samozřejmě radost. Celkem Vás přišlo 290, 233 běžců a běžkyň na 10 km trati a 57 na kratší 3,3 km. Takový zájem jsme o svátcích ani nečekali a děkujeme Vám proto, že jste si ve sváteční den k nám přišli zaběhat.

Po 10 hodině byl 29. ročník běhu hromadně odstartován od fotbalového stadionu. Trať tvořil rovinatý obrátkovitý okruh, který závodníci na 10 km museli zaběhnout 3x, na 3,3 km 1x. Po startu trasa vedla nejdříve po uzavřené silnici do průmyslové zóny a po odbočení z ní dále po asfaltce podél zahrádkářské osady a zpět. Po včerejším sněžení nezbyla ani vločka a podmínky tak byly ideální – bezvětří a oblačná obloha s teplotou 3°C.

Po obrátce v polovině 1 okruhu běžela na čele trojice Bitala, Šíbl a Čelůstka následovaná s 20 m ztrátou skupinkou ve složení Václavík, Grebík, Klement a Žaludek. Až do závěru 2 kola si vedoucí trojice udržovala malý náskok. V náběhu do posledního, 3. kola, se pokusil své soupeře překvapit Šíbl a vytvořil si malý náskok. Ten ale na boční cestě k zahrádkám rychle zlikvidoval Jan Čelůstka (Konrad Tools Triathlon) a v rozběhlém tempu dorazil osamocen do cíle za 32:53 s náskokem 33 vteřin před Radoslavem Šíblem (Ekodril Zlín) – 33:26. O 3. místo se nakonec rozhodovalo mezi Bitalou a Václavíkem, který se dotáhl zezadu. Filip Václavík (Titan Trilife) měl v závěru více sil a doběhl v čase 33:36 třetí, Václav Bitala (AK EM Kopřivnice) – 33:40 se musel spokojit s 4. místem. Celkově 5. doběhl Radim Grebík (Titan Trilife) – 33:54.

Z žen byla nejlepší juniorka Lucie Miklišová (Titan Trilife), celkově 37., která se na čele pohyboval od začátku a zvítězila v čase 38:47. Se ztrátou 47 vteřin doběhla druhá Helena Kotopulu (Titan Trilife) – 39:34, třetí Magda Janková (Run Mum) – 39:57, čtvrtá Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky) – 40:21 a celkově 5. doběhla Jana Žaludková (-) - 41:25.
Uznání zaslouží nejmladší účastnice, která absolvovala 10 km trať za 59:29, 10-ti letá španělská Klara Andonegui. Naopak nejstarším byl 70-ti letý Pavel Šmakal (BS Slopné) – 1:00:39.

Po doběhu hlavního závodu následovaly závody dětí na kratších tratích a poté už mohlo proběhnout vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategorií na 10 km trati a 2 mužských a 2 ženských kategorií na 3,3 km trati.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.

Posledním letošním závodem zlínského seriálu, kde bude možné získat body do soutěže jednotlivců a týmů bude poslední den roku 2018 ve Zlíně Silvestrovský běh se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě. Závod dětí na kratších tratích startují od 10:30 hodin, hlavní závod na 5 a 10 km startuje v 11 hodin.