Sobota na Jížňákách stála za to

16/2/2016

Ještě cestou k prezentaci na 24. ročník závodu uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho týmem sice ještě drobně pršelo, ale před startem v 10 hodin, kdy teploměr ukazoval 6°C, déšť naštěstí ustal.

Běh Jižními svahy – 1. závod Celoroční soutěže běžců – vytrvalců Zlínska

Jirka Prokop ještě po přivítání 141 startujících všechny informoval o Festivalovém zlínském půlmaratonu, který se poběží centrem Zlína 28. května (http://www.zlinskypulmaraton.cz/) a poté už závodníci včetně 28 závodnic vyrazili po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce k vodojemu a zpět. Stejně jako loni byla trasa prodloužena o smyčku s delším seběhem a závěrečným mírným stoupáním od 2. segmentu. Trať se zvlněným profilem tak měřila cca 6,6 km s převýšením cca 130 m.

Po rychlém úvodu po chodníku se závodníci po náběhu do lesa museli vypořádat s místy dost rozbahněným terénem a kluzkým seběhem k přeběhu přes silnici. Po krátkém výběhu k obrátce u vodárny měl už výrazný náskok cca 100 m Václav Bitala následovaný Radoslavem Šíblem, za kterým s odstupem 30 m běžela čtyřčlenná natáhlá skupinka ve složení Matěj Nekoranec, Libor Černocký, Josef Sedláček a Andrej Višněvský. Václav Bitala (AK EZ Kopřivnice) si s přehledem udržoval náskok a běžel si pro už jasné vítězství. Doplatil však na neznalost závěrečné prodloužené části, seběhl z trasy a do cíle nakonec doběhl až na 6. místě v čase 24:23. Zvítězil tak Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín), který udržel těsný náskok před svými pronásledovateli a za 23:56 proběhl s náskokem 6 s jako první cílem. Souboj o 2. a 3. místo byl těsný, když 2. Matěj Nekoranec (Titan Trilife) doběhl vteřinu před 3. Liborem Černockým (TJ Slovan Luhačovice) – 24:03. Čtvrté místo získal Andrej Višněvský (FTVS UK) – 24:12 a 5. místo už s větší ztrátou Josef Sedláček (AK Kroměříž) – 24:38.

V kategorii žen se během závodu pořadí na čele také měnilo, když po obrátce s náskokem 30 m vedla Alena Juřicová následovaná Janou Žaludkovou. V cíli se ale pořadí obrátilo, s časem 27:10 zvítězila celkově 27. Jana Žaludková (BS Slopné) o 10 s před 2. Alenou Juřicovou (Vítkovice). Třetí místo obsadila Veronika Brázdová (Sykora Running) – 30:00, 4. Zuzana Nádeníčková (Kes Buk Team) – 30:42 a 5. Maria Sýkorová (Sykora Running) – 31:17.

Uznání dále zaslouží i nejmladší účastník hlavního závodu, jedenáctiletý Jakub Hanáček (Gepardi), který doběhl za 41:01 na celkové 132. místě.

Po doběhu hlavního závodu se uskutečnily závody dětí na kratších tratích a poté se závodníci před vyhlášením 3 nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích mohli občerstvit polévkou, která po výkonu přišla k chuti.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.

Fotogalerie na http://sk-zafar-frenstat-p-r.rajce.idnes.cz/BZ_2016_01_Beh_Jiznimi_svahy_ZR/

Závodní kalendář se závody započítávanými do zlínského běžeckého seriálu pro tento rok byl již zveřejněn v menu Závody / termínovka. Oproti loňsku nedošlo k žádné změně, seriál se skládá ze stejných, celkem 11 závodů.

 Dalším započítávaným závodem bude v sobotu 19. března ve Zlíně – Burešově 29. ročník Josefského běhu, který stejně jako Běh Jižními svahy připravuje Jirka Prokop se svým týmem.

Po závodě proběhne vyhlášení seriálu za loňský rok. Přijďte proto v maximálním počtu a hlavně pak první 3 z každé kategorie a první 3 týmy – viz. Konečné pořadí 2015.

Děkujeme a těšíme se na Vaši účast !