Slopenská 10 - jaká byla?

21/8/2017

Po prázdninové pauze se účastníci zlínského běžeckého seriálu opět sešli na v pořadí 6. závodě seriálu v neděli 13. srpna ve Slopném na 13. ročníku běžeckého krosu Slopenská desítka. Oproti ostatním závodům se zde mohli potkat s novými soupeři, protože závod je od roku 2014 zařazen do MARATONSTAV českého poháru v běhu do vrchu.

Do závodu na 10 km s převýšením 380 m, pořádaného Miroslavem Švihelem, ve 13:30 od kostela odstartovalo za slunečného počasí s teplotou cca 20°C celkem 122 běžců včetně 32 žen. Startovní pole se začalo natahovat a trhat brzy po startu, když po krátké rovince se silnice v zatáčce na výběhu z obce poprvé citelně zvedla. Poté už v mírnějším sklonu, na bočním větru, pokračovala loukou až na 1,5 km na kraj lesa nad obcí. Poté silnice přešla v polní cestu a po náběhu do lesa do terénu následoval prudší výběh až na 2,5 km. Dále se běželo členitým terénem, kdy po sérii krátkých mírných výběhů a seběhů závodníci vystoupali  na nejvyšší bod závodu (630 m n.m.) na 4 km. Po prudším 300 m seběhu trasa mírně klesala až na 6 km a poté následovalo několik krátkých, ale prudších stoupání. Poslední bylo na 7 km a odtud se už jen sbíhalo do cíle, nejdříve stále v lese na 8 km, kde se trať opět napojila zpět na úvodní polní a následně asfaltovou cestu.

Během závodu běžela na čele na dohled čtveřice závodníků, ale do cíle na fotbalovém stadionu TJ Sokol Slopné nedaleko místa startu jako první s bezpečným náskokem 29 vteřin za podpory diváků doběhl a s časem 37:26 zvítězil Jan Kalenda (AK Zlín). Rekord trati 36:01 od Pavla Hrdiny (AK Perná) z roku 2014 tak nebyl ohrožen. Druhý v cíli byl Ondřej Horák (Fortex Moravský Beroun) – 37:55, třetí Libor Černocký (OOB TJ Slovan Luhačovice) – 38:12, čtvrtý Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) – 38:32 a jako pátý už s větším odstupem doběhl Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 39:30.

Kategorie žen měla o něco jednoznačnější průběh – v čase 44:25 zvítězila bez 4 vteřin s 2 minutovým náskokem celkově 19. Adéla Esentierová. Za svým loňským rekordem trati 44:06 zůstala jen o 19 vteřin. Nutno zmínit, že v nohách už měla, stejně jako někteří další běžci, dopolední Cenu SK Valašského království na 6,8 km, která se běžela ve Frenštátě p.R. 3 hodiny před startem Slopenské 10.  Druhá finišovala Jana Žaludková (BS Slopné) – 46:21, krátce nato třetí Marie Delingerová (Fortex Moravský Beroun) – 46:33, čtvrtá Svatava Řechková (Oxygen Příbram) – 51:55 a pátou ženou v cíli byla Mária Sýkorová (Sykora Running) – 52:15.

Nejstarším účastníkem byl 70-ti letý Josef Les (TJ Maratonstav Úpice) – 1:00:13, naopak nejmladším 7-mi letý Vojtěch Bulička (AK Kroměříž) – 1:15:23.

Po doběhu hlavního závodu se uskutečnily závody nejmenších dětí, když běhy školáků a mládeže proběhly už před polednem. Díky příznivým podmínkám mohlo letos po několikaleté pauze opět přiletět letadlo a při 3 průletech děti na fotbalovém hřišti zasypat bonbony. Při této příležitosti je třeba ocenit pořadatele, kteří měli vše nejen kolem závodu pečlivě připraveno, ale ještě stihli ke každému bonbonu přivázat fáborku, takže se mezi děti na hřiště snášel krásný barevný déšť sladkostí. Dále si uznání zaslouží i pilot s kokinometčíkem za bezchybný a přesný shoz na cíl. Pak už zbývalo jen předat tombolu a vyhlásit 3-5 nejlepších v mnoha kategoriích.

Výsledky závodu najdete na webu závodu http://www.slopenskadesitka.cz  

a zde v menu Závody / výsledky.

Foto najdete na – www.raskafrantisek.estranky.cz