• Úvod
  • Aktuálně
  • S přípravami Festivalového půlmaratonu se začalo na podzim loňského roku

S přípravami Festivalového půlmaratonu se začalo na podzim loňského roku

4/6/2018

Zlín – Třetí ročník mezinárodního Festivalového půlmaratonu MONET + 2018 ve Zlíně se vydařil. Závodu i přes nepříznivou předpověď nakonec přálo počasí a podle očekávání okolo něho panovala výborná atmosféra. Skvělý byl i výsledný čas vítězného Jiřího Čípy. Do cíle dobře organizovaného podniku doběhlo 496 půlmatatonců (14 jich závod nedokončilo), 392 účastníků čtvrtmaratonu (2 nedoběhli) a rekordních 92 štafet. Celkem se tak letos postavilo na start 1275 běžců. S průběhem půlmaratonu v krajském městě je proto spokojená jedna z organizátorek Kateřina Martykánová.

Kdy se začalo s přípravou letošního Festivalového půlmaratonu?

Bylo to několik týdnů po skončení druhého ročníku. Na podzim loňského roku. 

Kolik lidí se podílelo na organizaci závodu? 

Nejužší tým byl složený z pořadatelů ze Zlínského filmového festivalu a sdružení Běhy Zlín. Celkem to bylo 8 lidí. Postupně ale pomáhala zhruba stovka dobrovolníků.

Co vlastně příprava půlmaratonu ve Zlíně obnášela? 

Tím, že jsme letos pořádali už třetí ročník, tak byly přípravy o něco jednodušší. Navazovali jsme už na nabyté zkušenosti, na spolupráci s partnery a podobně. Řešila se řada produkčních, propagačních a organizačních záležitostí. Zařizovali jsme výrobu reklamních materiálů. Snažili jsme se pro závod získat kvalitní vytrvalce. Komunikovali jsme s policií, městem a dopravním podnikem.

Jak to ve Zlíně probíhalo v posledním období před závodem? 

Bylo toho hodně. Připravovala se trať, probíhaly schůzky organizačního štábu, kompletovaly se ceny. Chystal se catering, kropící vozy, sprchy. Školili se dobrovolníci. Bylo také nutné informovat obyvatele Zlína kvůli uzavírkám a omezení dopravy. Postupně jsme zveřejňovali startovní listinu. 

Kolik bylo potřeba pořadatelů? 

Kolem sobotního závodu se pohybovalo 150 dobrovolníků. 

Co se ještě zajímavého dělo kolem letošního Festivalového půlmaratonu? 

Startéry hlavního závodu byli poslankyně evropského parlamentu Martina Dlabajová společně s prezidentem Zlínského filmového festivalu Čestmírem Vančurou. Zajímavý a bohatý byl i doprovodný program. Vita Sana Club připravil vystoupení kroužků zlínského fitness a welness z tohoto klubu. Jednalo se například o cvičení s miminky, cvičení rodičů s dětmi, cvičení dětí samostatně bez rodičů. Mini fit balet Fun dance junior, Kids Gym zatančily děti od tří do třinácti let. Sportovní Klub P+K Zlín I měl vystoupení sportovního aerobiku. Na náměstí se také tančilo v rytmech street dance a hit hopu, nebo ve stylu breakdance. Sportcentrum Maty mělo vstupy jumping na trampolínách. Před letošním půlmaratonem byla poprvé společná rozcvička. Letos byli ve Festivalovém půlmaratonu také premiérově oceněni nejlepší běžci ze Zlína. A znovu se ukázalo, že dobrou myšlenkou bylo přesunout půlmaraton až na závěr devítidenního festivalového programu.