Mikuláš v ideálním podmínkách...

6/12/2016

Začátek prosince je spjat s tradicí Mikulášských běhů. Stejně tak tomu bylo i ve Zlíně, kde se v sobotu 3. prosince běžel 29. ročník Mikulášského běhu jako 8. závod zlínského běžeckého seriálu. Hory přes týden zasypal sníh, zato ve Zlíně z poprašku při teplotě lehce pod nulou zbyla jen místy namrzlá silnice. Tu ale slunko s blížící se hodinou startu naštěstí rozpustilo.

Závodníci sice už netrpělivě přešlapovali na startovní čáře, ale ještě bylo nutné poblahopřát Jirku Prokopovi, dlouholetému organizátorovi nejen tohoto závodu a hlavního pořadatele zlínského běžeckého seriálu, dodatečně k jeho šedesátinám. Poté už mohlo lehce po 10 hodině za jasného počasí s teplotou 4°C vyrazit všech 143 účastníků včetně 23 žen na 10 km trať, která byla oproti loňsku prodloužena o 200 m, aby měřila přesně 10 km. Trasu se startem a cílem u fotbalového hřiště v Příluku tvořil rovinatý obrátkový okruh vedoucí po asfaltových cestách v průmyslové zóně na okraji Zlína a závodníci ho museli zaběhnout 3x.

Na čele závodu se rychle po 1,5 km na 1. obrátce vytvořila skupinka cca 6 běžců, která se po obrátce v polovině závodu zredukovala na čtveřici Sedláček, Šíbl, Žaludek, Kučera. Po 2/3 závodu do posledního okruhu už vbíhala jen trojice, když Kučera už nestačil tempu diktovanému po celou dobu Sedláčkem. V tomto složení trio za téměř ideálních podmínek, kdy jen po obrátce ve 2. polovině okruhu foukal lehký protivítr, vběhlo až do cílové rovinky. Zde nastoupil Přemysl Žaludek (BS Slopné) a po finiši zvítězil v čase 33:26 o 2 vteřiny před Radoslavem Šíblem (Ekodril Zlín) a Josef Sedláček (AK Kroměříž) si už dobíhal pro 3. místo v čase 33:36, 20 vteřin před 4. Petrem Kučerou (KES BUK Team).

Kategorii žen opět vévodila celkově 27. Jana Žaludková (BS Slopné), když se od počátku ujala vedení a v čase 38:40 jako první žena proběhla cílem s náskokem 1 minuty a 34 vteřin před 2. Zuzanou Kročovou (SK Hranice) – 40:14 a třetí Zuzanou Koudelkovou (Báječné ženy v běhu) – 42:02. Čtvrté místo udržela Věra Vystrčilová (KES BUK Team) – 43:12 o 7 vteřin před pátou zrychlující Veronikou Brázdovou (Sýkora Running).

Ani letos nechyběla na závodě světská bytost, když Mikuláš vyslal za Nebeskou jízdu svého zástupce – anděla - Zbyňka Šandu. Děkujeme, že opět nezklamal a třeba jej za rok budou další následovat, aby Nebezká jízda byla kompletní.

Po doběhu závodu se všichni mohli občerstvit a ohřát při polévce, zatímco proběhl závod dětí na 400 a 100 m. Poté už mohlo proběhnout vyhlášení těch nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích.

Na stejné trati se uskuteční v pondělí 26. prosince 27. ročník Štěpánského běhu uspořádaný rovněž Jirkou Prokopem. Bude to předposlední závod, na kterém bude možné získat body do celoroční zlínské běžecké soutěže. Celý seriál bude zakončen, tak jako celý letošní rok, poslední prosincový den 6. ročníkem Silvestrovského běhu na 10 km se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě.

Využijte tak získat poslední body do soutěže jednotlivců, kde se do konečného pořadí počítá jen 7 nejlepších bodových zisků, zatímco do soutěže týmů se počítá všech 10 letošních závodů.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.

KOMPLET FOTO - http://sk-zafar-frenstat-p-r.rajce.idnes.cz/BZ_2016_08_Mikulassky_beh_ZR/

Zatím si užívejte předvánočního období a přejeme Vám krásné Vánoce.

Těšíme se na Vaši účast !

Zbyněk Raška