Josefský běh 2015 pohledem Zbyňka Rašky

29/3/2015

Začátek jara je již tradičně spojen s Josefským během, jehož 28. ročník se uskutečnil v sobotu 28. března ve Zlíně. Loňský účastnický rekord byl letos opět překonán, když na start u zahrádkářské kolonie na Burešově přišlo celkem 129 běžců, z nichž bylo 23 žen.

Na startu 2. závodu celoroční zlínské běžecké soutěže se přitom objevili účastníci také se slovenskou, polskou, německou a čínskou národností.

Po 10 hodině vyběhli závodníci ještě při sluníčku a teplotě 8°C na 10 km trať s převýšením cca 215 m. Po úvodním výběhu lesní pěšinou se pokračovalo po rovinaté lesní, až k rozcestí Pod Štákovým vrškem nové asfaltové cestě dále po už horším asfaltu směrem na Příluky, kde po seběhu k obrátce s občerstvovanou u kapličky pokračovali závodníci stejnou trasou zpět do cíle. Už od začátku se na čele pohybovali Tomáš Steiner a Svatopluk Janečka. Tato dvojice měla po obrátce výrazný náskok cca 300 m před už značně roztáhlým startovním polem.

Hlavně po tomto výběhu před návratem do lesa se závodníci museli popasovat se studeným protivětrem a navíc ze stále temnějších mraků začaly padat kapky. To nic neměnilo ve vývoji závodu, kdy vedoucí dvojice se stále všem vzdalovala a v čase 34:21 nakonec bezpečně zvítězil Tomáš Steiner (AK Drnovice / UNI Brno) s 6 vteřinovým náskokem před druhým Svatoplukem Janečkou (Zlín). Třetím mužem v cíli byl Miroslav Kolařík (Slečinky Napajedla), který už měl na vítěze ztrátu 2 minut a 31 vteřin.

V ženské kategorii s přehledem za 40:08 zvítězila Jana Žaludková (BS Slopné), s náskokem 39 vteřin před druhou Karolínou Zádrapovou (AK Drnovice), která doběhla o 13 vteřin před třetí Alenou Juřicovou (Vítkovice).

Po doběhu hlavního závodu se závodníci mohli občerstvit polévkou a přitom shlédnout závody dětí na kratších tratích.

Po závodě tradičně proběhlo vyhlášení zlínského běžeckého seriálu za loňský rok, přičemž tým Slečinky Napajedla převzal na rok do svého držení putovní pohár pro nejlepší tým 2014.

Seriál bude pokračovat třetím závodem po měsíční přestávce v sobotu 25. dubna 22. ročníkem Salašského běhu (Salaš u Zlína). Start závodu na 12 km je v 10 hodin.