Jaké bylo Slopné 2016?

28/8/2016

Loni s horkem, letos s deštěm a rozbahněným terénem se museli v neděli 21. srpna vypořádat účastníci 12. ročníku běžeckého krosu uspořádaného Miroslavem Švihelem pod názvem Slopenská desítka. Po prázdninové pauze se na start v pořadí 5. závodu zlínského běžeckého seriálu postavilo celkem 109 závodníků včetně 24 žen. Někteří z nich přitom už měli v nohách o den dříve konaný Běh na Sv. Hostýn, který byl tak jako Slopenská 10 zařazen do MARATONSTAV českého poháru v běhu do vrchu.

Hlavní závod na 10 km s převýšením 380 m byl odstartován za deště, ale naštěstí přijatelných cca 20°C ve 13:30 od kostela v obci Slopná u Luhačovic. Po krátké rovince se silnice v zatáčce poprvé citelně zvedla a poté už v mírnějším sklonu, zato proti větru pokračovala loukou až na 1,5 km na kraj lesa nad obcí. Poté silnice přešla v polní cestu a po náběhu do lesa do terénu následoval prudší výběh až na 2,5 km, kde se závodníci ponořili do nízké oblačnosti. Místy to dost klouzalo a bylo tak nutné sledovat pozorně povrch a současně značení trasy. Dále se běželo členitým terénem, kdy po sérii krátkých mírných výběhů a seběhů závodníci vystoupali  na nejvyšší bod závodu (630 m n.m.) na 4 km, kde déšť na chvíli ustal. Po prudším 300 m seběhu trasa mírně klesala až na 6 km a poté následovalo několik krátkých, ale prudších stoupání. Poslední bylo na 7 km a odtud se už jen sbíhalo do cíle, nejdříve stále v lese na 8 km, kde se trať opět napojila zpět na úvodní polní a následně asfaltovou cestu.

Do cíle na fotbalovém stadionu TJ Sokol Slopné s výrazným náskokem 1 minuty a 58 vteřin osamocen jako první v čase 36:05 doběhl Jiří Petr (Kovalovice) před druhým Václavem Bitalou (AK EZ Kopřivnice) – 38:03 a třetím Pavlem Dvořákem (Biatlon Prostějov) – 38:36. Čtvrté místo obsadil Andrej Višněvský (FTVS UK) – 39:04 a na 5. místě doběhl Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 39:55.

V kategorii žen se situace rovněž vyvíjela jednoznačně, když celkově 19. Adéla Esentierová (BALÁŽ EXTREM TEAM OSTRAVA) zvítězila s výrazným náskokem v čase 44:06, čímž vylepšila rekord trati 44:50 Martiny Vévodové (AK Perná) z roku 2014. Druhá se ztrátou 2 minut a 4 vteřin doběhla Jana Žaludková (BS Slopné) – 46:10 a třetí místo obsadila Lucie Javorová (Valachbajk Team)  - 46:30. Čtvrtá doběhla Jana Mikešová (Sokol Nová Paka) – 48:29 a 5. Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 51:37.

Rekord mužů 36:01, který také z roku 2014 drží Pavel Hrdina (AK Perná) tak letos těsně o 4 vteřiny odolal.

Po doběhu hlavního závodu se za střídavého deště uskutečnily závody nejmenších dětí, když běhy školáků proběhly už před polednem a poté už zbývalo předat tombolu a vyhlášení mnoha kategorií.

a zde v menu Závody / výsledky.

Dalším, 6. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, je v sobotu 10. září Strojařská desítka ve Zlíně. Trasa s mírně zvlněným profilem vede od zastávky autobusu č. 31 Maják točna po asfaltové lesní cestě přes rozcestí U Boudy na Salaš a zpět. Prezentace je od 8:45 hodin v nedaleké restauraci U Hřiba

Zveme Vás všechny na start 33. ročníku, který je v 10:00 hodin.