• Aktuálně
  • Filip Vabroušek nastoupil hned po startu. Jana Žaludková běžela středním tempem

Filip Vabroušek nastoupil hned po startu. Jana Žaludková běžela středním tempem

11/11/2018

Zlín – Devatenáctiletý mladík Filip Vabroušek zvítězil v 5. ročníku městského běhu Kovářská pětka ve Zlíně. Člen AK Zlín dosáhl v závodu dlouhém 5 kilometrů na trati v bývalém Baťovském areálu, výsledného času 16:37. Stříbrnou příčku obsadil s dvaadvacetisekundovou ztrátou Fryštačan v barvách Ekodrillu Zlín Radoslav Šíbl, třetí pozici získal Libor Černocký (TJ Slovan Luhačovice, 17:08). Čtvrtý skončil zlínský Svatopluk Janečka (17:15), páté místo bral rodák z Chomýže žijící ve Zlíně Radek Sadil (17:46).

"Do závodu jsem šel s cílem, obhájit prvenství z roku 2016. To se mi také podařilo," pochvaloval si Filip Vabroušek. Ten od začátku běžel na první příčce. "Hned po startu jsem do první technické pasáže vyběhl na prvním místě a po několika úvodních metrech jsem se definitivně vzdálil všem soupeřům. Potom už jsem na obrátkách jenom kontroloval na vedoucí pozici svůj náskok," prozradil ještě Vabroušek.

Závod žen ovládla 43letá Jana Žaludková ze Zlína (20:28). Druhá byla Lucia Friedlaenderová (Mattoni Freerun Zlín, 20:59), bronzovou příčku vybojovala Mária Sýkorová (Sýkora Running, 21:53). Kroměřížská Veronika Brázdová ze stejného týmu doběhla v čase 22:37 čtvrtá a Miroslava Murray z klubu Rozběháme Uherské Hradiště pátá (22:56). "Bydlím pět minut od Baťovského areálu. Proto jsem si v dobře organizovaném závodu zpříjemnila sobotní dopoledne," přiznala Jana Žaludková. Ta ale tentokrát neměla čas pořádně se rozběhat. "V dětských závodech startovaly moje děti. Tak jsem se jim věnovala," vysvětlovala zlínská atletka, která Kovářskou pětku zvládla dobře takticky. "Běžela jsem středním tempem s velkou rezervou. Chvíli jsem byla na čele s Friedlaenderovou, ale už v průběhu prvního kilometru jsem se od Lucky odpoutala," upozornila na rozhodující moment Žaludková.

Kompletní výsledky

Letošní Kovářské pětky pořádané Kovárnou Viva se zúčastnilo 145 běžců a běžkyň. Na juniorské 1900 metrů dlouhé trati se představilo 26 atletů. Ve Zlíně si zazávodilo také 47 dětí. "Pro závodníky, jejich doprovod a diváky bylo připravené tematické svatomartinské občerstvení. Nechyběl například husí kaldoun, nebo chléb s domácí paštikou," potěšil zájem o listopadový závod v krajském městě jednoho z organizátorů Zbyňka Rozsypala.