BJS rozjel ročník 2018

11/2/2018

Po krátké pauze s příchodem února nám na tradičním místě na kopci na okraji největšího zlínského sídliště opět začal další, 35. ročník našeho celoročního zlínského běžeckého seriálu. V sobotu 10. února si vás přišlo zaběhat na zahajovací Běh Jižními svahy celkem 137 včetně 29 žen.

Podmínky závodu poněkud zkomplikovala sněhová nadílka pár dnů před závodem v kombinaci s následným kolísáním teploty. Nebyla to sice taková klouzačka jako loni, ale i tak se bylo třeba vyrovnat s místy namrzlým až zledovatělým sněhem v lesních úsecích a také ledem z tajícího sněhu na asfaltce ve 2. části obrátkového okruhu.

Trasa 26. ročníku závodu uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho týmem byla oproti předchozím ročníkům zkrácena o závěrečný průběh Centrálním parkem z důvodu komplikací při povolování závodu a potřeby většího počtu pořadatelů. Vrátila se tak na původních cca 6 km s převýšením 70 m.

Běželo se tak po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou k vodojemu a zpět za inverzního počasí s teplotou kolem nuly.

 

 

Na čele brzy vznikla vedoucí dvojice Petr – Černocký, ale v mírném stoupání k obrátce u vodojemu začal loňský vítěz Černocký ztrácet a Petr si krátce po obrátce vybudoval náskok cca 20 m. Na dohled se ztrátou cca 100 m vedoucí tandem stíhal Kalenda, s odstupem dalších cca 100 m osamocený Vabroušek a poté se už táhl téměř souvislý had jednotlivců. V závěrečném zpátečním výběhu v lese svůj náskok Jiří Petr (Salomon – Suunto) ještě nepatrně navýšil a v čase 19:54 zvítězil s náskokem 16 vteřin před Liborem Černockým (OOB TJ Slovan Luhačovice) - 20:10. Třetí místo ještě s menší ztrátou obsadil Jan Kalenda (AK Zlín) – 20:37, čtvrtý už ale s větším odstupem dobíhal Filip Vabroušek (AK Zlín) – 21:52, 5. Filip Václavík (Titan Trilife) – 22:24 a 6. Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky) – 22:59. Za první šestkou, kterou tvořili běžci z kategorie muži 19-39 let, doběhl junior Martin Čmelík (Leskovec) – 23:07.

V ženách neměla konkurenci celkově 12. Helena Kotopulu (Moraviaman), která zvítězila s velkým náskokem za 24:18. Druhá finišovala Veronika Brázdová (Sykora running) – 28:08 o 4 vteřiny před Máriou Sýkorovou (Sykora running) – 28:12. Čtvrté místo obsadila Lucia Friedlaenderová – 29:07 a celkově 5. doběhla vítězka žen z kategorie 40 a více let Lada Vaněčková -29:25.

V kategorii juniorek byla bohužel jen 1 závodnice, zvítězila Alžběta Nešporová – 31:56.

Nejmladším účastníkem byl 14-ti letý Tomáš Mazůrek (Hanačka Hulín), který doběhl na 108. místě za 32:15. Naopak věkově nejzkušenější byl s časem 37:25 na stém místě 70-ti letý Pavel Šmakal. Za zmínku dále stojí ještě výkon 133. účastníka Shawn Englemana, který celou trasu absolvoval s kočárkem za 40:22.

Po doběhu hlavního závodu se na kratších tratích ještě uskutečnily běhy dětí a mládeže a po občerstvení čajem a polévkou, která po výkonu určitě přišla k chuti, už jen zbývalo vyhlásit 3 nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích a od letoška nově také i kategorii juniorek a juniorů.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.

Fotogalerii najdete na http://www.raskafrantisek.estranky.cz/clanky/fotogalerie/

Nebo tady - https://photos.app.goo.gl/YEac3UhAgzWolc4x1 - (autor : Martin Kop)

Dalším, 2. závodem, bude v neděli 4. března 1/2 maraton ve Zlíně v Přílukách. Vše potřebné najdete na webu pořadatele https://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin

Vyhlášení konečného pořadí 2017 (3. nejlepších z každé kategorie a první 3 týmy – viz. Konečné pořadí 2017 v menu Archiv) proběhne tradičně po doběhu Josefského běhu, který bude 3. závodem v sobotu 17. března ve Zlíně na NOVÉ trati v lesích nad Zlínem.

Děkujeme a těšíme se na Vaši účast !