BJS 2017 očima Zbyňka

13/2/2017

Tak a opět nám to začalo - několik týdnů po Silvestru jsme se v sobotu 11. února sešli na kopci na okraji zlínského sídliště na prvním závodě dalšího - 34. ročníku zlínského běžeckého seriálu. I přes doznívající chřipkové období a očekávanou zledovatělou trať na 25. ročník Běhu Jižními svahy přišlo celkem 117 závodníků, včetně 21 žen.

Nechyběl mezi nimi i Petr Vabroušek, který jak vidno se rychle zotavil z  úspěšného startu na vytrvalostní akci 7 maratonů během 7 dnů na 7 kontinentech konající se během posledního lednového týdne.

Už cestou k prezentaci a hlavně při předstartovním rozbíhání po zledovatělém sněhovém povrchu v lese bylo jasné, že ten, kdo si přibalil tretry nebo nesmeky, získá v závodě citelnou výhodu. Po 10 hodině bylo odstartováno a všichni za oblačného počasí s teplotou +5°C vyběhli vstříc nástrahám 6,8 km dlouhé trati s převýšením cca 90 m. Ta vedla po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou pokryté zmrzlým a zledovatělým sněhem k vodojemu a zpět. Stejně jako poslední 2 roky byla trasa prodloužena o smyčku s delším seběhem a závěrečným mírným stoupáním od 2. segmentu. Na ledovém lesním úseku a klesání k přeběhu přes silnici všem výrazně poodběhl Libor Černocký (OB Luhačovice). Svůj 100 m náskok udržel i po obrátce a ve zpětném výběhu v lese svůj náskok ještě zvýšil. S časem 24:07 s přehledem a náskokem 29 vteřin zvítězil před Jiřím Klementem (Dressme.cz) - 24:36 a třetím Radoslavem Šíblem (Ekodril Zlín) - 24:47. Čtvrtý doběhl Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team) - 24:50 a pátý se umístil vítěz kategorie muži 40-49 let Přemysl Žaludek (BS Slopné) - 26:01.

Mezi ženami se větší drama nekonalo - jasně zvítězila celkově 28. Jana Žaludková (BS Slopné) za rovných 30 minut, když 2. žena doběhla se ztrátou 3 minut a 38 vteřin Petra Koporová (JISVA Zlín) - 33:38, třetí Tereza Hrbáčová (Zlín) - 33:46, čtvrtá Tereza Doleželová - 34:04 a pátá Iva Burešová - 34:12 (obě Rozběháme Uh. Hradiště).

Nejmladším účastníkem byl 9-ti letý Jindřich Hanáček ml. (Gepardi), který doběhl na 115. místě za 48:08.

Díky místy dost kluzkému povrchu došlo během závodu i k několika pádům, naštěstí v nejhorším případě to skončilo jen s odřeninami. Po doběhu hlavního závodu, uspořádaného Běhy Zlín, z.s. včele s Jirkou Prokopem, se tak mohly nerušeně uskutečnit i závody dětí a mládeže na kratších tratích. Po závodě a během čekání na vyhlášení 3 nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích se všichni zúčastnění mohli občerstvit čajem a polévkou, která po výkonu přišla k chuti.

Výsledky závodu najdete v menu Závody / výsledky.

Fotogalerie bude později na www.raskafrantisek.estranky.cz

Dalším, 2. závodem, bude v neděli 12. března 1/2 maraton ve Zlíně v Přílukách.

Vyhlášení konečného pořadí 2016 (3. nejlepších z každé kategorie a první 3 týmy – viz. Konečné pořadí 2016) proběhne tradičně po doběhu Josefského běhu, který bude 3. závodem v sobotu 18. března ve Zlíně. Na tento závod, jak bylo už oznámeno v novinkách, bude možné se přihlásit předem se zaplacením startovného, registrace na místě bude možná, ale za zvýšené startovné 100 Kč. Na závod dětí se přihlašuje až na místě, startovné se neplatí.

Děkujeme a těšíme se na Vaši účast !