Běh Jižními svahy 2015 očima Zbyňka

20/2/2015

Zahajovacím závodem byl jako už tradičně Běh Jižními svahy, který se letos uskutečnil už po třiadvacáté. Na kopci nad Zlínem na kraji největšího zlínského sídliště se za krásného slunečného počasí sešla rekordní účast celkem 151 závodníků.

Za teploty lehce nad nulou vyrazil po 10 hodině had běžců po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce k vodojemu a zpět. Pořadatelům se podařilo zajistit čipy a pro snazší zaznamenání závodníků při proběhnutí cílem byla upravena závěrečná část trati. Ta se prodloužila o smyčku s delším seběhem a závěrečným mírným stoupáním od 2. segmentu. Trať se zvlněným profilem tak měřila cca 6,5 km s převýšením cca 130 m.

Po vlažnějším začátku se začalo zrychlovat a na čele brzy vznikla vedoucí trojice ve složení Šíbl, Žaludek a Merva. Díky nedávné sněhové nadílce se běžci kromě trati sídlištěm museli jinak po většinu závodu vyrovnat se zledovatělým sněhovým podkladem. Ve stoupání před obrátkou u vodárny začal odpadávat Merva a na zpáteční cestě se všem začal vzdalovat Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín). Ten svůj náskok postupně zvětšoval a s bezpečným náskokem 45 vteřin zvítězil za 25:20 před druhým Přemyslem Žaludkem (BS Slopné), Milan Merva (Titan Trilife) udržel třetí místo a do cíle dorazil v čase 26:24.

Mezi ženami v konkurenci 26-ti běžkyň suverénně zvítězila Jana Žaludková (BS Slopné), která s časem 29:35 obsadila celkové 29. místo. Se ztrátou 2 minut a 25 vteřin za 31:55 doběhla Silvie Divišová (AK Drnovice) a třetí místo po 32:09 běhu obsadila Petra Vybíhalová (Zlínský plavecký klub) – 32:09.

Soutěž týmů ziskem 294,95 bodů vyhrál BS Slopné a ujal se tak průběžného vedení. Druhé místo obsadil tým Titan Trilife (293,56 b) a třetí místo KES BUK Team (292,34 b). Vítězný tým 2014 Slečinky Napajedla s 256,64 body vstoupil do nové sezóny 4. místem. Celkem v prvním závodě bodovalo 48. týmů. Viz. průběžné pořadí.

Uznání dále zaslouží i nejmladší účastník hlavního závodu, sedmiletý Jindřich Hanáček (Gepardi), který doběhl za 44:48 na celkové 144. místě.

Po doběhu hlavního závodu proběhly závody dětí na kratších tratích a poté se závodníci před vyhlášením 3 nejlepších z každé kategorie mohli občerstvit polévkou, která po výkonu přišla k chuti.

Dalším započítávaným závodem bude v sobotu 28. března ve Zlíně – Burešově 28. ročník Josefského běhu, který stejně jako Běh Jižními svahy připravuje Jirka Prokop se svým týmem.

Po závodě proběhne vyhlášení seriálu za loňský rok. Přijďte proto v maximálním počtu a hlavně pak první 3 z každé kategorie a vítězný tým – viz. Konečné pořadí 2014.