• Aktuálně
  • Běh Jižními svahy – 1. závod zlínského běžeckého seriálu

Běh Jižními svahy – 1. závod zlínského běžeckého seriálu

11/2/2019

Běh Jižními svahy zahájil v sobotu 9. února nový, 36. ročník zlínského běžeckého seriálu. Opět jsme se snažili další ročník zase o něco vylepšit a posunout výš. S některými změnami jste se seznámili v článku o nové sezóně a také přímo při úvodním závodě. Další se poté objeví v průběhu sezóny.

I přes chřipkové období se vás na startu 27. ročníku BJS sešlo celkem 132, z toho 29 žen. I tentokrát hlavní pořadatel Jirka Prokop zajistil pro roli startéra další osobnost - Stanislava  Srovnalíka, zasloužilého mistra sportu a deseti násobného mistra Československa  v biatlonu. Ten nás v 10 hodin odstartoval na oproti loňsku lehce pozměněnou – prodlouženou trať z důvodu popadaných stromů k obrátce u vodojemu. Běželo se po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou. Jen místo k odbočení k vodojemu se pokračovalo doleva po zvlněné asfaltce k obrátce na křižovatce s cestou od fryštátské přehrady. Trasa se tak prodloužila na 6,7 km s převýšením cca 90 m. Povrch byl pestrý - v lesním úseku byl ušlapaný sníh a na asfaltce se střídal holý asfalt s ledovými zmrazky a změklým ledem, po kterém se ale dalo vcelku slušně běžet i bez bot s hroty a nesmeky. Jinak byly podmínky taky dobré – polojasná obloha a +5°C.

V seběhu lesem k přeběhu přes hlavní silnici, kde to jistila městská policie Zlín, to bez zábran pustil dolů a vytvořil si náskok Radoslav Šíbl před dvojicí rychlíků Filipem Václavíkem a Pavlem Hradilem. Po obrátce měl Šíbl na tuto dvojici pronásledovatelů náskok cca 30 m, za nimi dalších 50 m běžel osamocený Andrej Višněvský a za ním už ostatní běžci. Na zpáteční cestě Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín) svůj náskok ještě navýšil na 26 vteřin a zvítězil v čase 22:56. Druhý doběhl Pavel Hradil (23:22) o 3 vteřiny před Filipem Václavíkem (23:25) – oba Titan Trilife. Čtvrté místo udržel Andrej Višněvský (Zlín) – 23:49 a 5. se umístil Milan Zvonek (Zvonek Sport) – 24:15.

Z žen byla nejrychlejší juniorka Lucie Miklišová (Titan Trilife), celkově 30. Zvítězila v čase 27:51 s náskokem 55 vteřin na Silvii Zvonkovou (Zvonek Sport) – 28:46. Třetí ženou v cíli byla Lucia Friedlaenderová (Sykora Running) – 29:26, čtvrtá doběhla Martina Latinková (Zvonek Sport) – 30:41 a za ní těsně 5. Mária Sýkorová (Sykora Running) – 30:44, první žena z kategorie ŽB.

Po doběhu hlavního závodu se na kratších tratích ještě uskutečnily běhy dětí a mládeže. Zbývalo už jen vyhlásit 3 nejlepších v 5 mužských a 4 ženských kategoriích. Od letoška nově také kategorii ženy 50+

Na závěr se ještě omlouváme všem běžcům za chybějící občerstvení v cíli z důvodu technického problému na straně restaurace Maxima. Máme přislíbeno, že na Josefském běhu bude vše vynahrazeno.

Dalším, 2. závodem seriálu, bude v neděli 3. března 1/2 maraton ve Zlíně v Přílukách. Vše potřebné najdete na webu pořadatele https://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin. Do té doby máte ještě čas posílit týmy, protože letos se do týmové soutěže bude počítat z každého závodu 5 nejlepších bodových zisků členů týmu (viz. aktualizovaná pravidla a soutěžní řád).

Vyhlášení konečného pořadí 2018 (3. nejlepších z každé kategorie, první 3 týmy, nejlepší žena a muž – viz. Konečné pořadí 2018 v menu Závody / Archiv výsledků) proběhne tradičně po doběhu Josefského běhu, který bude 3. závodem v sobotu 16. března ve Zlíně. Po roční pauze opět na tradiční trati se startem a cílem na Burešově.